VELUX cserekeret – Mikor és miért használjuk?
Egy régi VELUX tetőtéri ablak cseréje elsőre talán nagy felfordulásnak tűnhet, főleg ha attól tartunk, hogy a belső burkolat – a gipszkarton vagy lambéria – is megsínyli a munkát. Jó hírünk van: bizonyos esetekben van egy okos megoldás, amellyel elkerülhető a belső javítás. Ez a megoldás a VELUX cserekeret. De mikor alkalmazható, és mikor nem?

Mikor tudjuk használni a VELUX cserekeretet?
A VELUX cserekeretet akkor tudjuk alkalmazni, ha a régi tetőablak:
- 2003 előtt gyártott VELUX tetőtéri ablak,
- és jó beépítési magasságban helyezkedik el.
Ebben az esetben a VELUX cserekeret lehetővé teszi, hogy az új VELUX tetőablak pontosan a régi tetőtéri ablak helyére kerüljön, és ami a legjobb: a belső kávaburkolat (gipszkarton vagy lambéria) nem sérül meg a csere során. A munka végeztével mindössze annyi a dolgunk, hogy az ablak és a belső burkolat találkozásánál egy kis akrillal kitöltsük a hézagot, és kész is – nincs szükség festőre, javításra, újraburkolásra.
Mikor nem használható a VELUX cserekeret?
Fontos tudni, hogy a cserekeret nem minden esetben alkalmazható. Az alábbi helyzetekben sajnos nem válik be:
- Ha a cserélentő tetőablak nem VELUX gyártmány.
- Ha a cserélendő VELUX tetőtéri ablak 2003 utáni gyártású. Ebben az esetben normál burkolókerettel kell kicserélni a tetőablakot.
- Ha bár 2003 előtti a régi VELUX tetőtéri ablak, de nem megfelelő beépítési magasságban van.
- Ha az évek során tetőfelújítás történt, és például ellenlécezéssel megemelkedett a tetősík, viszont az ablakhoz nem nyúltak hozzá.
Ezekben az esetekben a VELUX cserekeret alkalmazása nem garantálja a pontos illeszkedést, így a hagyományos tetőablakcserét kell választani, ami belső kávaátalakítással jár.
Miért van szükség cserekeretre a 2003 előtti VELUX tetőablakoknál?
2003 után a VELUX egy műszaki fejlesztésnek köszönhetően 27 mm-rel mélyebbre süllyesztette a tetőtéri ablakokat a tetősíkba. Ez javította a hőszigetelési értékeket és energetikai szempontból is előnyösebbé tette a beépítést.
Ha egy ilyen modern, süllyesztett burkolókerettel próbálnánk meg egyszerűen kicserélni egy 2003 előtti modellt, az új VELUX tetőtéri ablak nem illeszkedne megfelelően. A burkolókeret nem stimmelne, a beépítési sík nem találkozna, és a végeredmény sem lenne kielégítő.
Ezért lett kifejlesztve a cserekeret: az új ablakot kiemeli a régi ablak síkjába, így az esztétika és a funkcionalitás is tökéletes marad – mintha csak új életre kelt volna a tetőtér.
A VELUX cserekeret egy szuper megoldás, ha a régi ablak 2003 előtti, megfelelő magasságban van beépítve, és nem történt közben szerkezeti változtatás a tetőn. Ezzel az egyszerű, de hatékony rendszerrel elkerülheted a belső burkolat javítását, gyorsabb és költséghatékonyabb lehet a csere, és akár egyetlen nap alatt gyönyörű új ablakod lehet.
És ami a VELUX cserekeret hátránya…
Bár a cserekeret kétségtelenül kényelmes és gyors megoldás lehet, nem szabad elfelejteni, hogy van egy fontos hátránya is. A belső burkolat érintetlen marad ugyan, de éppen emiatt nem lesz rálátásunk az ablak körüli hőszigetelés állapotára.
Nem tudjuk ellenőrizni, hogy van-e elegendő szigetelés a káva mögött, hogy egyáltalán van-e ott bármilyen szigetelőanyag, illetve ha van, az milyen állapotban van – időközben például elmozdult, összeesett vagy nedvességet kapott. Így a csere után minden marad „ahogy volt”: ez lehet jó, de akár komoly hőveszteséggel járó probléma is. Érdemes ezt is figyelembe venni a döntésnél.
Nem vagy benne biztos, hogy a te esetedben használható-e a cserekeret?
Segítünk! Vedd fel velünk a kapcsolatot, és egyeztess szakértőnkkel – segítünk megtalálni a legjobb megoldást a tetőablakod cseréjére!